CrosairSoft
Kategorilerimiz
Sepetim

50 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE 25TL İNDİRİMKAPIDA ÖDEME & HIZLI KARGO ⭐ 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE 50TL İNDİRİM 150 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİLERDE KARGO BEDAVA12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI ⭐ İADE GARANTİLİ

İptal ve iade

İPTAL VE İADE

 

Satın aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?

kedhep.com adresi üzerinden aldığınız ürünlerin iadesi için paketinizle ve size gönderilen satış faturası ile birlikte ürünü ücretsiz iade kodunu kullanarak (Mail ile İade Kargo Kodu İletilecektir) mail ile belirtilen adrese gönderebilirsiniz.

 

İade koşulları nelerdir?

14 günlük iade süresi içerisinde;

Ürünü-ürünleri orijinal ambalajı hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş şekilde tarafımıza gönderin.

Müşteri ürünü kendisine teslim edildiği anki durumu ile geri vermekle yükümlü olup, kullanım nedeniyle malın değerinde azalma olursa ticari değer kaybını sorumlu olacağını kabul eder.

İadesini yapacağınız ürüne ait faturanın ve ürün etiketlerinin gönderimini sağlayınız. Aksi takdirde iade işleminizi gerçekleştiremeyiz.

İadesini yaptığınız ürünün tekrar satılabilirliği ekiplerimizce kontrol edilecektir. Kontrolü yapılan ürünlerde, fatura, etiket, kutunun durumu, yırtık, yıkanma, yıpranma, kullanım gibi kriterler kontrol edilmektedir.

 

İade işlemi sonrası geri ödemenin yapılması:

İade bildiriminin bize ulaşmasından itibaren 10 iş günü süresi içinde müşteri ücreti geri ödenir. Kredi kartıyla gerçekleştirilen alışverişlerde müşteri iade isteği alındıktan sonra ki 10 iş günü içinde müşterinin ödediği bedel bankaya iletilir. Sonra ki süreçte ücretin müşterinin hesabına geçmesi bankanın tasarrufundadır.

 

İade etme süresi kaç gündür?

Tüketici Kanunu'ndaki, "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" maddesine göre, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren ilk on dört (14) gündür.

 

İadenin gönderileceği kargo firması ve iade ücreti:

Tarafınıza gönderim sağladığımız UPS Kargo veya MNG Kargo firmasıyla iadenizi yapabilirsiniz. İade ve iptal talebiyle gönderilen kargolarda birinci gönderim ücreti tarafımızca karşılanacaktır. Sonraki her gönderimde kargo ücreti müşteri tarafından karşılanacak olup iade edilecek tutardan kesinti yapılır.

 

Yanlış ve hasarlı ürün gönderiminde ne yapmalıyım?

kedhep.com kaynaklı yanlış ürün, beden, renk vb. gönderimlerimizden dolayı öncelikli olarak özür dileriz. Sipariş verdiğiniz ürün ile size gelen ürün aynı değil veya sorunluysa lütfen 0282 204 00 30 müşteri hizmetleri numaramızdan ve 0282 606 04 64 nolu Whatsapp Business numarımızdan ya da merhaba@kedhep.com adresimize mail atarak durumu bildirebilirsiniz. İade süresi içerisinde ve standartlara uygun geri gönderimlerinizde sizlere mutlaka yardımcı olacağızdır.

 

İadeleri hangi adrese göndereceğim?

Herhangi bir sebepten iadesini yapmak istediğiniz ürünü mail ile belirtilen adrese anlaşmalı olduğumuz UPS Kargo veya MNG Kargo ile gönderebilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz web sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir.

 

ÇEREZ KULLANIMI
Sitemizde sizlere özelleştirilmiş bir hizmet sunmak için çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı inceleyiniz.
WhatsApp
02826060464